HíREK-CIKKEK : 16 akciónap a nők elleni erőszak ellen, november 25-december 10. |
16 akciónap a nők elleni erőszak ellen, november 25-december 10.
2005.10.18. 13:17

Követendő példa.
NaNE
(Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesület
Magyarország

Bántalmazott nők és gyerekek segélyvonala: 06-80-505-101 (este 6 és 10 között)
Biztonsági információk külföldi munkát kereső fiatal nőknek: 06-80-630-125 (kedden és csütörtökön délután 2 és 6 között)
Postacím: 1447 Budapest, Pf. 502.
E-mail: info@nane.hu ** Internet: www.nane.hu
A nők elleni erőszak megszüntetéséért.
1991 novemberében rendezték meg először a 16 akciónapot, az USA-beli Center for Women's Global Leadership (=A globális női szerepvállalási központ) támogatásával. Az általuk szervezett szeminárium résztvevői javasolták november 25-ét kezdőnapnak - ez a Nemzetközi Nap a Nők Elleni Erőszak Ellen - és december 10-ét zárónapnak - az Emberi Jogok Nemzetközi Napját, hogy szimbolikusan összekössék a nők elleni erőszakot és az emberi jogokat, hangsúlyozva, hogy az előbbi az emberi jogok súlyos megsértése.
A 16 akciónapot igen sok egyén és csoport használja szervező tényezőként, amikor a nők elleni erőszak minden formájának eltörlésére hívja fel az embereket. Ezen megmozdulások segítségével a szervezők:
- Tudatébresztést tartanak a nők elleni erőszak emberi jogi vonatkozásairól helyi, nemzeti, regionális és nemzetközi szinteken
- Erősítik a helyi együttműködéseket a nők elleni erőszak ellni harcban
- Egyértelmű kapcsolatokat teremtenek a helyi és nemzetközi aktivizmus között
- Módszereket fejlesztenek ki hatékony stratégiák megosztására és fejlesztésére
- Megmutatják a nők elleni erőszak ellen szervezkedő nők nemzetközi szolidaritását
- Mechanizmusokat hoznak létre, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányokra, hogy azok betartsák a nők elleni erőszak megszüntetésére tett ígéreteiket
A Center for Women's Global Leadership minden évben más központi témát hirdet meg a 16 akciónap idejére. Íme néhány az 1991 óta a meghirdetett témákból:
"A nők elleni erőszak sérti az emberi jogokat"
"Demokrácia a nők emberi jogai nélkül nem valódi demokrácia"
"Tudatosság, számonkérhetőség, aktivitás: a nők elleni erőszak emberi jogokat sért"
"Bécs, Kairó, Koppenhága és Peking: a kiharcolt női emberi jogok 'hazavitele'"
"Követeljünk emberi jogokat a nőknek otthon, és a világban"
"Hozzunk létre olyan társadalmat, amely NEMet mond a nők elleni erőszakra!"

Teremtsünk olyan kultúrát, amely nemet mond a nők elleni erőszakra
Az elmúlt években több mint 1000 ember és szervezet támogatta a nők elleni erőszakkal kapcsolatos rendezvényeket, amelyeket évenként szervezek számos városban,államban és régióban a nemi megkülönböztetés elleni 16 akciónap alkalmából. A résztvevők arra használják fel ezt a 16 napot, hogy olyan mozgalmat teremtsenek, amely tudatosítja, hogy a nemek szerinti megkülönböztetés az emberi jogok megsértését jelenti.A mozgalom célja, hogy hatékonyabb védelmet biztosítson az erőszak túlélői számára, és a nők elleni erőszak minden formájánák megszűntetése.
Számos, a 16 akciónap kampányban résztvevő szervezet javaslatára az idén a kultúra és a nők elleni erőszak összefüggéseit igyekszünk feltárni. A világ
minden részén, az egyes emberekre és szervezetekre egyaránt jellemző, hogy felhasználják a kultúrát a nők elleni erőszak legitimizálására. A kultúra segítségével támasztják alá az erőszakkal kapcsolatos hiteket, elvárásokat és intézményeket. Bár a kultúra fogalmát nem könnyű meghatározni, elfogadhatjuk azt az állítást, miszerint a kultúra a közös értékekhez, attitűdökhöz, hitekhez, szokásokhoz, célokhoz és viselkedéshez kapcsolódik. Ezeket a mintákat minden társadalomban megfigyelhetjük: a közösség tagjai hasonló kulturális viselkedést mutatnak, háborús időkben bizonyos attitűdök illetve viselkedésfajták alakulnak ki, stb. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy a kultúra nem statikus, hanem állandóan változik. Számos kreatív módszer van arra, hogy, a közösségek,városok vagy nemzetek létező kulturális mintáit kétségbe vonjuk. Számos példát találhatunk arra, hogyan változtak meg a nők elleni erőszakos cselekmények Nincs olyan kultúra, amely ellent tudna állni a történelmi vagy politikai változásnak. Az idei kampányban arra bátorítjuk az résztvevőket, hogy a nők elleni erőszak bármely formájának a kultúrával való összefüggését megvitassák és a középpontba állítsák. Egyaránt gondolunk itt a nők ellen a saját otthonukban, illetve közösségükben elkövetett, az állami és nem állami, a háborús, illetve békeidőben elkövetett erőszakra. Fontos hogy kétségbe vonjuk azoknak az állításoknak a történetét és szerkezetét amelyek a nők elleni erőszak igazolására használják fel a kultúrát. Azt is meg kell vizsgálnunk, hogy hogy ki hozta létre, és tartja életben azokat a kulturális hiedelmeket amelyek legitimizálják a nők elleni erőszakot, illetve, hogy kinek az érdekeit szolgálják ezek az állítások. Ki kell deríteni, hogy kinek a kulturális nézetei és értékei felsőbbrendűek,és miért. A különböző csoportok változatos szervezési stratégiát alkalmazhatnak kampány során, ami tükrözi a régió aktuális politikai helyzetét. Arra buzdítjuk a résztvevőket, hogy demonstrációk, műhelybeszélgetések, fesztiválok, stb szervezésével használják ki ezt a 16 napot a helyi és országos közösségek tudatosságának fokozására.
|