5. BUDAKALÁSZI TALÁLKOZÓ
2005.06.20. 11:04

Az ANNA NŐSZÖVETSÉG elnöke képviselte a szövetséget a Kárpát-Medencei Kisebbségi Magyar Közmûvelõdési Civil Szervezetek V. Fórumán.
Budakalász, Kalászi Faluház, 2005. június 17-19.(www.budakalasz.hu) (www.faluhaz.hu)
Helyzetelemzés
Az anyaország és a határon túli régiók között a kulturális - ezen belül a közmûvelõdési - szférában a 90-es évek társadalmi fordulata után sokcsatornás kapcsolat jött létre. Az elsõ idõszakban két, egymástól lényegében elkülönült szálon:
- az állami intézmények, alapítványok - elsõsorban anyagi - támogatása és
- a civil szervezetek - elsõsorban önfinanszírozó - támogatása révén.
Ez az elkülönülés a kezdeti idõszakban természetesnek volt tekinthetõ, ám sajnálatos módon a mai napig fennmaradt. Pedig az azóta eltelt idõszak világosan megmutatta, hogy az állami intézményrendszer - jellegébõl, feladataiból, felépítésébõl adódóan - nem képes a felmerülõ igények teljességét kezelni, nem tud elegendõen rugalmas lenni: a fehér foltok száma nem csökken, hanem nõ.
A határon túli civil szervezetek napi munkájukhoz a legtöbb segítséget - éppen, mert az szakmai, módszertani segítség - a magyarországi civil szervezetektõl kapják.
Az anyaországi civil szervezetek viszont az egyre terebélyesedõ feladatrendszert nem képesek finanszírozni a magyarországi civil szféra, a pályázati- és támogatási rendszer igen lassú fejlõdése miatt.
A tapasztalatok kicserélése nemcsak a résztvevõk munkáját segíti, de a civil szervezetek között épülõ kapcsolatrendszer hozzájárul a kisebbségben élõ magyarság önazonosság-tudatának erõsödéséhez.
A Magyar Kollégium és a Magyar Mûvelõdési Intézet idén 5. alkalommal rendezi meg a kisebbségben élõ magyarság kulturális szervezeteinek legnagyobb fórumát, a Budakalászi Találkozót.
A fórum célja
A társadalom kulturális életének hajszálgyökerei a családok mellett nyilvánvalóan a civil szervezetek. A tanácskozás célja, hogy
- képet adjon a civil szféra által végzett kulturális, közmûvelõdési munka jelentõségérõl;
- módszertani, szakmai segítséget nyújtson; információt adjon a határon túli magyar kulturális civil szervezetek napi munkájához;
- megerõsítse a hazai és a határon túli magyar civil szervezetekkel való kapcsolatokat;
- felmérje a határon túli magyarok öntevékenységen alapuló közmûvelõdési kezdeményezéseinek és közösségi erõinek támogatására rendelkezésre álló szellemi és anyagi erõforrásokat.
A fórum szervezõi
a Magyar Kollégium és a Magyar Mûvelõdési Intézet. A Magyar Kollégium és a Magyar Mûvelõdési Intézet évek óta együttmûködik a határon túli magyarság kulturális életét segítõ munkákban. Sok szakmai tapasztalatcserét is közösen szerveztek már, többek között az eddigi Budakalászi Találkozókat.
A fórum résztvevõi
- a határon túli magyar közmûvelõdési civil szervezetek (egyesületek, alapítványok, körök, közösségek) küldöttei;
- anyaországi (magyarországi), a határon túli közmûvelõdést támogató civil szervezetek vezetõi;
- anyaországi állami szervezetek (intézmények, közalapítványok, hivatalok) vezetõi.
Kilenc országból, 130 szervezet képviseletében, 100 fõ vesz részt a tanácskozáson.
Elõzmények
A konferencia elõdjének tekinthetõ a Magyar Mûvelõdési Intézet által 1996. dec. 13-15-én, Kecskeméten megtartott tanácskozás. A szervezõk 2000. június 2-4-én rendezték meg az elsõ, 2001. június 21-23-án a második és 2003. június 26-28. között a harmadik hasonló találkozót. (2002-ben finanszírozási problémák miatt elmaradt a fórum.) 2004. június 18-20-án került sor a 4. Budakalászi Találkozóra. A 2005. június 17-19-i tanácskozás ez utóbbi tapasztalatait hasznosítva, az azon felmerült igényeket kielégítendõ jön létre.
A fórum idõpontja:.2005. június 17-19.
A fórum helyszíne: Budakalász, Faluház
A program helyszíne Budakalász községben a Faluház. A település többnemzetiségû. A magyaron kívül szerb, szlovák, cigány népesség lakja, ezek egymással példamutató faluközösségben élnek. A községben több olyan civil szervezet, egyesület, alapítvány mûködik, amely a testvérfalu-kapcsolatokat, és e kapcsolatokon túl, határon túlra nyúló szociális- és kultúraközvetítõ kapcsolatokat ápol eredményesen.
A polgármester is nyitott minden olyan kezdeményezésre, amely a település kapcsolatainak fejlõdésével jár. A Faluház népmûvelõi kiváló szakemberek, akiknek munkája garancia a három napos program igényességére, a vendéglátás melegségére. A község maga a szervezõk egyenrangú partnere.
|