HíREK-CIKKEK : Jókai Anna: December 5-én kilyukadt az ország |
Jókai Anna: December 5-én kilyukadt az ország
2005.03.17. 13:10

Az írónő találkozott a nagyváradi szellemi élet és a civil társadalom képviselőivel.
Tisztelt hallgatóság!
Március 15-e elõestéjén azt a gondolatomat szeretném önökkel megosztani, miszerint sosem tudok az 1848.49-es forradalomról és szabadságharcról akként beszélni, hogy ne emlékezzek meg 1956-ról. Úgy érzem ugyanis, testvérforradalmakról van szó. Általuk a magyarság kísérletet tett arra, hogy egyfelõl lelki-fizikai függetlenséget szerezzen, másfelõl enyhítsen a világ igazságtalanságain, és valódi szabadságot teremtsen. Ám mindkét esetben szembe találta magát az önkényuralommal. (...)
Valami történt, és az a valami kiradírozhatatlan kortársaim szívébõl. A térkép, amelyen elemistaként naponta bejelöltük az elszakított területeket, benne maradt a lelkemben. A szemlencséken rögzült táj ugyanis kiirthatatlan. Ha valaki azt kérdezné meg tõlem, hogyan néz ki Magyarország, biztosan nem azt a kis lepényhalat rajzolnám le, amely a hivatalos atlaszokon látható. Ennek az érzésnek persze nem azt kellene jelentenie, hogy másokon bosszút állva valósítsuk meg álmainkat, hanem
azt, hogy a múltat, a történelmi hagyományt, az együvé tartozást semmilyen körülmények között nem szabad elvesztegetni. (...)
Magyarország megcsonkítása kimagyarázhatatlan, nagy bûne a históriának. (...)
A második világháborút követõen újabb ördögi döntés jutott érvényre, így még annak a reménye is elveszett, hogy van a világnak igazságérzete. Aztán néhány éves újrarendezõdés és szabadság után beköszöntött a nyílt terror idõszaka, amit isten kegyelmébõl egy metafizikai pillanat, azaz 1956 bontott meg.
Azért nevezem 1956-ot metafizikai pillanatnak, mert meggyõzõdésem, hogy 1848-ban és 1956-ban leereszkedett a magasból a sokat emlegetett és csúfolt korszellem. Az a korszellem, amelyet a mi hitünk és tudásunk szerint Mihály arkangyal határoz meg. Sajnos azonban minden kornak, minden magas rendû szellemiségnek megszületik az ellenlábasa, a korlidérc, amely azonnal rácsap a fejlõdõ jóra, és megpróbálja azt kisajátítani. (...)
Számos hazug ember akkor úgy tett, mintha egyetértene az eseményekkel. Az elsõ adandó pillanatban viszont a hamisak igénybe vették azt a külsõ segítséget, amely attól vált igazán szégyenletessé, hogy Magyar emberek hívták be. 1848.49-ben az orosz hadsereg vacsorára invitálta a legyõzött magyar hadvezéreket. Képzeljük el azt a vacsorát! A magyarok zöme még a kardját is megtarthatta, annyira udvariasak voltak hozzájuk a vendéglátók. Reggel azonban átadták õket az osztrákoknak. (...)
Törvénytelen kivégzések következtek. (...)
Hány olyan hõs került várbörtönbe, számûzetésbe, munkatáborba, akiknek nevét nem jegyzi a történelem. Mert a történelem csak a nagyokat, a kiválókat tartja számon. (...)
Ilyenkor viszont, amikor azokra az õseinkre emlékezünk, akik tenni akartak valamit hazájukért, hazánkért, azon kellene elmélkednünk, miként követhetnénk a példájukat. Kérdés, lesznek-e majd a sírjainknál leboruló, imádkozó magyar unokák? Rajtunk múlik: lesznek-e vagy sem. (...)
Szerintem felvázolhatatlan az a politika, amely nem spirituális alapokon nyugszik. Ha az ember nem tudja, honnan jött, és hova tart a szellemi-lelki egzisztenciája, honnan tudná, mit kell kezdenie a mindennapjaival. Ma egy efféle mentalitás által uralt, elbizonytalanodott világban élünk. Magyarországon bizony sokan vélik azt, hogy mivel a világban nincs rendezõelv, és az ember játékszerként dobódik ide-oda, teljesen mindegy, miként élünk. A fontos az, hogy rátaláljunk az élvezetekre.
Rendkívül méltatlan az az élet, amelynek befejezése után a következõ szavakat kell ráírni a fejfára: éltem, ittam, élveztem, robotoltam, felfordultam. Ez, kérem, az igavonó barom sírfelirata, nem az isten emberi teremtményéjé, aki az univerzum kitüntetettjeként egyedül áldatott meg szabad akarattal. Ezzel a szabad akarattal azonban mi folyamatosan visszaélünk. (...)
Egyesek azt állítják, forradalmakra szükség van. Én azonban olyan világra vágyom, amelyben a változások vérontás nélkül következnek be. Mert ott, ahol vér folyik, rengeteg a keserûség. (...) Az ember ugyanis képtelen a józan eszére és az isten által beoltott szívére hallgatni. A 21. században viszont el kellene érnünk azt, hogy az ember, önnön bölcsességére hagyatkozva, a béke útján induljon el, mégpedig ama szeretetközpontú világ irányába, amelynek jelenleg csupán a
körvonalait látjuk. (...)
Bajaink forrása a nemzeti amnézia, amely hõst csinál a gyilkosokból. (...)
Idézzék fel magukban azt a herderi látomást, miszerint könnyezõ népek milliói állják majd körül a süllyedõ Magyar nemzetet.
Drága barátaim, a helyzet tragikusabb! Az elpusztult magyar nemzetet nem fogják könnyes szemmel körülállni a többiek. Azt mondják majd: volt egy sokra hivatott, de gyenge nemzet. Nem engedhetjük meg, hogy a világba érkezõ lelkecskék ne teljesíthessék ki a sorsukat. (...)
Mi vagyunk a felelõsek mindazért, ami történik velünk. (...)
Számos tanult barátom fenntartja: az az álláspont, amely nemzetben gondolkodik, elavult, konzervatív. Utasítsuk e nézõpontot vissza közösen, hisz a konzervativizmus valójában csak az értékekre vonatkozik. Nem azt kell érteni alatta, hogy a keresztény magyar ember nem érdeklõdik az iránt, ami új a világban. És nem is azt, hogy buták vagyunk. Egyszerûen arra utal: van mércénk. Mércénk a krisztusi igazság. Annyiban vagyunk konzervatívak, hogy amit el kell utasítanunk, azt elutasítjuk, amit pedig be kell fogadnunk, azt befogadjuk és továbbadjuk. Vagyis nem akarjuk, hogy elrohadjanak, szemétre kerüljenek az örök értékeink. Azt akarjuk, hogy azokból még kétszáz év múlva is táplálkozni lehessen. Ha meg kellene határoznom, mivel foglalkozom, kissé ironikusan úgy fogalmaznék: szellemi konzervkészítõ kisiparos vagyok. (...)
Amikor a hazám ostoba döntéseket hoz, az nekem legalább annyira fáj, mint az érintetteknek. December 5-én az volt az érzésem: õsbûnt követett el a magyar nemzet, olyanfélét, amely felkerül a fekete lapokra. Számomra a referendum nem politikai ügy volt. Nem is értettem, miként tehetõ népszavazás tárgyává az a magától értetõdõ valóság, hogy a magyarok összetartoznak. Tulajdonképpen nem is a tényleges Magyar állampolgárságtól fosztottuk meg testvéreinket. A tét az én lelkemben egészen más volt. Azt gondoltam: december 6. boldog nap lesz a Kárpát-medencében. (...)
Elviselhetetlen, ha valakinek a lelkiismerete tarisznyaként lötyög a lába között...
Azt hittem, hogy a megperzselõdött .56-os zászló még mindig nincs befoltozva. Ám most még ennél is borzalmasabb dolog történt. December 5-én ugyanis nem a zászlónk lyu-kadt ki, hanem az ország közepe. Az ország közepe lyukas tehát. Az, ami összetartja, kiköltözött a szélekre. Szerencsére vagyunk még néhányan, akik arra törekszünk, hogy isten alázatos szolgálójaként életünk cérnájával bevarrjuk a nemzeti lobogón tátongó rést.
Lejegyezte: Gurzó K. Enikõ
ÍRÓ-OLVASÓ TALÁLKOZÓ A LORÁNTFFYBAN
Jókai Anna március 15-én délelõtt a Lorántffy-központban találkozott a váradi értelmiség reprezentánsaival. A Nagyváradi Ady Társaság és a Bihar Megyei Civil Szervezetek Szövetsége égisze alatt zajló, sok érdeklõdõt vonzó ünnepi hangulatú randevút Barabás Zoltán moderálta, Indig Ottó és Fleisz János a várost és az általuk
elnökölt NAT-ot, illetve BINCISZ-t mutatta be dióhéjban, majd egyes intézmények és civil szervezetek reprezentánsai is szót kaptak.
A kölcsönös tájékoztatás rendjén végül a vendég mondta el röviden vallomásos ars poeticáját úgy, hogy az írói felelõsségrõl, annak változásairól, a mai magyar irodalomról, a társadalom tudathasadásos állapotainak irodalombeli leképezõdéseirõl, a modernizmusról, posztmodernrõl, panelrealizmusról, az önmagáért való és a közvetítõ irodalomról, a nagy 48-as triász (Petõfi, Vörösmarty, Arany) költõi és emberi attitûdjének hasonlóságáról és különbözõségérõl, az élet szentségérõl és tisztaságáról, a keresztény
szellemiségrõl, nem utolsósorban pedig a mai fiatalok elõtt álló feladatokról és kihívásokról mondott szép és megszívlelendõ, az alkotó
ember vívódását, küzdését, elhívatását is illusztráló gondolatokat, szavakat. Végül Kovács Zoltán egyházkerületi fõgondnok, mihályfalvi polgármester mondott köszönetet látogatásáért, a jövõnek szóló újabb meghívást adva át Jókai Annának, akit nemcsak Várad, hanem az Érmellék magyarsága is szívesen lát majd bármikor.
D. L
|